Florida Orange Meringue Pie


Jenny, USA

Here is a beautiful and colorful recipe postcard with the famous Florida dessert – orange pie.
Beside the greetings Jenny is motivates me to enjoy this dessert as well. To be honest i have tried with mandarins, because those are on the photo and to be fair, I like more mandarins than oranges. But i promise next winter i will try with oranges too. It very uncommon for our country, but why not, when is really delicious.

Here are the directions (that are written on the back of the postcard)
Combine orange juice, sections, grated rind, sugar and cornstarch. Cook on low heat until clear. Add a little hot mixture to beaten egg yolks. Return to hot mixture and cook about 5 minutes more. Remove from heat.
Blend in lemon juice, butter or margarine. Pour into baked pie shell. Be sure filling and shell are both hot or both cold. Cover filling with meringue. Bake in heated oven on 200 T Celsius until lightly browned.


Еве една убава и шарена разгледница со рецепт од познатиот десерт од Флорида – пита од портокали.
Покрај поздравите, Џени ме мотивира да уживам и во овој десерт. Да бидам искрена, ја пробав со мандарини, бидејќи тие се претставени на фотографијата, а и да бидат фер, мандарините повеќе ги сакам отколку портокалите. Но, ветувам следната зима, ќе се обидам да ја направам и со портокали. Многу е невообичаено за нашата земја, но зошто да не, кога е навистина вкусно.

Еве ги упатствата (кои се напишани на задниот дел од разгледницата)
Комбинирајте го сокот од портокал, сечените парчиња од портокал, ренданата кора, шеќерот и пченкарниот скроб. Гответе на тивок оган додека не изгледа бистро. Додадете малку од оваа врела мешавина за да ги изматите жолчките. Вратете ги потоа во врелата смеса и гответе уште 5 минути. Тргнете ги на страна од оганот.
Измешајте го сокот од лимон со путерот или маргаринот. Истурете ја оваа смеса во веќе потпечено тесто за пита. Бидете сигурни дека полнењето и тестото се заедно топло или заедно ладни. Ова полнење покријте го со претходно зготвената маринада. Печете во загреана рерна на 200 степени Целзиусови додека не се зацрви површината.

Categories: Recipes, USA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: